Polska chemia dryfuje
Marazm i brak strategii wobec branży kontrastuje z wyjątkową aktywnością rosyjskiego Acronu, który nie rezygnuje z planów przejęcia Grupy Azoty – pisze poseł.
Maks Kraczkowski
Polska chemia, jedna ze strategicznych branż, dryfuje w nieznanym kierunku. Dzieje się tak, choć Ministerstwem Skarbu kieruje Włodzimierz Karpiński, chemik z wykształcenia, który przed rozpoczęciem kariery poselskiej i urzędniczej był m.in. członkiem zarządu Zakładów Azotowych Puławy. Ale ani obecny minister, ani poprzednicy nie wypracowali wizji dla sektora. Dryfowanie trwa przynajmniej od dwóch lat.
Podczas gdy zagraniczni potentaci z branży stawiają na innowacje, co daje im przewagę technologiczną, nasze spółki rozwijają się jedynie w wymiarze organizacyjno-strukturalnym. Koncern Solvay właśnie kończy we Włocławku budowę (wspólnie z Anwilem, zależnym od PKN Orlen!) instalacji do produkcji krzemionki wysokodyspersyjnej za 75 mln euro. Aktywna krzemionka wykorzystywana jest do wytwarzania innowacyjnych opon, które zapewniają niższe zużycie paliwa, przez co popyt na nią rośnie dynamicznie. Zakład będzie zaopatrywał fabryki w Europie Środkowo-Wschodniej.
A co na to Grupa Azoty (GA), nasz narodowy czempion,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta