Mumie na piasku
Archeologia | Ślady nieznanej kultury prekolumbijskiej odkryli na południu Peru polscy naukowcy.
Krzysztof Urbański
W północnej części pustyni Atakama, w delcie rzeki Tambo uchodzącej do Pacyfiku, naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego odkryli ponad 150 grobów sprzed 1500 lat. Oprócz polskich archeologów w badaniach wzięli udział naukowcy z Peru i Kolumbii.
Badania są częścią dużego projektu realizowanego przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego i Katolicki Uniwersytet Santa Maria w Arequipie. Zespołem kieruje prof. Józef Szykulski.
Archeologom sprzyjało szczęście, a najbardziej fakt, że zmarłych składano w jamach wykopanych w piaszczystym podłożu i bez widocznych na powierzchni elementów konstrukcji grobowych. Uchroniło to grobowce przed rabusiami.
Fryzury sprzed wieków
– To rewelacyjne odkrycie: natrafiliśmy na wspaniale zachowane grobowce. Mieliśmy szansę dowiedzieć się nawet, jak uczesani byli zmarli – powiedział...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta