Powrót dopalaczy. Jest coraz groźniej
Tylko w ubiegłym roku zgłoszono 81 nowych substancji psychoaktywnych. Europa ocenia ryzyko szkód.
MDPV to syntetyczna pochodna katynonu, sprzedawana jako „legalna" lub syntetyczna wersja kokainy. Został wykryty w przypadku 107 zatruć i 99 zgonów.
Metoksetamina, substancja o działaniu psychodelicznym, tzw. używka klubowa. Zgłoszono 20 zgonów i 110 zatruć związanych z jej używaniem.
25I-NBOMe ma działanie halucynogenne, „legalna" alternatywa dla LSD. Cztery państwa zgłosiły przypadki ostrych zatruć związanych z używaniem tej substancji, w tym jeden zgon. AH-7921 to syntetyczny opioid. Wykryto go w przypadku sześciu zatruć i 15 zgonów.
Więcej zatruć
To tylko krótki fragment z tegorocznego europejskiego raportu narkotykowego poświęconego nowym substancjom psychoaktywnym, często nazywanym niewinnie dopalaczami. Jego autorzy piszą wprost – narkotyki, z którymi stykamy się obecnie, w wielu aspektach różnią się od substancji znanych nam z wcześniejszych lat.
Podstawowa obserwacja jest taka, że są o wiele bardziej niebezpieczne.
W połowie czerwca naukowcy z Zakładu Farmakodynamiki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przekonywali, że dostęp do dopalaczy w Polsce jest bardzo łatwy. Zwrócili też uwagę, że rośnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta