Hydraulik – zawód stary jak świat
W Iranie odkryto najstarszy na świecie wodociąg. Zbudowano go wcześniej niż egipskie piramidy - pisze Krzysztof Kowalski.
Ten starożytny akwedukt zbudowany 5 tys. lat temu jest starszy o 500 lat od piramidy Cheopsa, natomiast od słynnej świątyni megalitycznej Stonehenge w Anglii – o półtora tysiąclecia. To kolejne odkrycie wskazujące, że chyba nie w pełni doceniamy techniczne dokonania naszych przodków, zwłaszcza w dziedzinie inżynierii wodnej.
Na najstarszy wodociąg natrafili w miejscowości Farash naukowcy z Iranian Center for Archaeological Research (ICAR), zespołem kieruje dr Leili Niaken.
Odkrycia dokonano na terenie, który zostanie zalany sztucznie spiętrzonymi wodami po zbudowaniu zapory na rzece Seimarre w prowincji Ilam w zachodnim Iranie. Na terenie tym archeolodzy zlokalizowali jeszcze ponad 100 innych stanowisk, od epoki kamienia do średniowiecza.
Bardzo stara technika
Dotychczas archeolodzy odkopali około 100 metrów wodociągu. Składa się on z ceramicznych rur długości metra, łączonych gliną. Rury wypalano na miejscu. W połowie odkopanego odcinka badacze natrafili na pionowy szyb głębokości 2 m, do którego dochodzą rury. Z topografii terenu wynika, że wodociąg miał kilka kilometrów długości, bo taka jest odległość od najbliższego źródła.
– Wiedzieliśmy, że starożytni Persowie stworzyli 2500 lat temu system rozprowadzania wody, którego elementami były między innymi pionowe szyby, podobne do odkrytego w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta