Przy zmianie leasingobiorcy nie dochodzi do sukcesji podatkowej
Gdy jako wkład niepieniężny wniesiono do spółki tzw. samochody z kratką (leasingowane wcześniej przez podmiot wnoszący aport), nie jest możliwa kontynuacja przez nią pełnego odliczenia podatku od towarów i usług, z którego korzystał poprzedni leasingobiorca na podstawie umowy zgłoszonej w urzędzie skarbowym.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 3 czerwca 2014 r. (III SA/Wa 284/14).
Spółka nabyła w drodze aportu przedsiębiorstwo. W jego skład wchodziły m.in. samochody używane na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Umowa dotyczyła samochodów homologowanych jako samochody ciężarowe, do których (w okresie od 1 stycznia 2011 r.) nie miał zastosowania przepis ograniczający możliwość odliczenia podatku naliczonego do kwoty 60 proc. tego podatku, wynikającego z faktury dokumentującej ratę leasingu. Wraz z nabyciem przedsiębiorstwa spółka przejęła prawa i obowiązki dotychczasowego leasingobiorcy, wynikające z umów leasingu. Samochody są przez spółkę wykorzystywane w związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Wobec tak przedstawionego stanu faktycznego we wniosku o interpretację indywidualną spółka spytała organ podatkowy, czy przysługuje jej prawo do odliczenia kwot...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta