Fundusz inwestycyjny z siedzibą poza Unią jest zwolniony z CIT
Przychody z tytułu dywidend wypłacanych przez polskie spółki funduszom inwestycyjnym mającym siedzibę poza UE/EOG są wyłączone z obciążenia w Polsce podatkiem dochodowym.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach z 3 czerwca 2014 r. (II FSK 1284/12, II FSK 1702/12).
Fundusz z siedzibą w USA otrzymywał przychody z tytułu dywidend wypłacanych przez polskie spółki, które pobierały jako płatnicy 15 proc. CIT na mocy art. 22 ust. 1 w zw. z art. 22a ustawy o CIT oraz polsko-amerykańskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (UPO). Fundusz twierdził natomiast, że na mocy art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy o CIT jest zwolniony od podatku w Polsce. Zwrócił się więc do krajowych organów podatkowych o zwrot nadpłaty tego podatku.
Fundusz podnosił, że pobieranie podatku od zagranicznych funduszy jest naruszeniem zasady swobody przepływu kapitału. W tym zakresie powoływał się na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 10 kwietnia 2014 r. w sprawie C-190/12. Fundusz dowodził, że jest funduszem porównywalnym do krajowych odpowiedników, o których mowa w ustawie z 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (ustawa o FI) i dlatego znajdzie do niego zastosowanie art. 6 ust. 1 pkt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta