Fundusze unijne wymagają racjonalnego podejścia
Pozyskanie dotacji, szczególnie gdy ma ona charakter bezzwrotnego wsparcia, może wydawać się niezwykle kuszące. Warto jednak wyważyć pomiędzy korzyściami płynącymi z tego dla firmy, a zagrożeniami, na jakie się naraża.
Pozyskiwanie dotacji, a następnie jej rozliczanie i wreszcie utrzymanie efektów projektu to perspektywa kilku lat. Dlatego decyzja o starcie w wyścigu po unijne dofinansowanie powinna być poprzedzona pogłębioną analizą korzyści i zagrożeń, jakie niesie ze sobą cały ten proces. Może się bowiem okazać, że samo pozyskanie dotacji (na papierze) było stosunkowo proste. Jednak przekucie tego w realne pieniądze, faktycznie trafiające na rachunek przedsiębiorcy, a później kontrolowanie przez kilka lat efektów inwestycji, jest już znacznie trudniejsze.
Skąd zagrożenia
Na czym polega pozyskanie dotacji? Wydaje się, że to bardzo proste pytanie, na które równie łatwo odpowiedzieć. Sprawa sprowadza się do odpowiedniego przygotowania dokumentacji, którą należy opracować w odpowiedzi na ogłoszony konkurs. W związku z tym odpowiednia instytucja (np. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości) ogłasza nabór wniosków, podaje do publicznej wiadomości wszystkie kryteria, które będą decydować o wyborze projektów, a przedsiębiorca udaje się np. do cenionej i skutecznej firmy doradczej, która na jego zlecenie przygotowuje dokumentację. To oczywiście jeden ze scenariuszy, ponieważ przedsiębiorca może zacząć przygotowywać taką dokumentację we własnym zakresie.
W obu przypadkach, aby mieć szansę na zdobycie unijnego grantu wniosek musi zostać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta