Za czas wakacji musi być prowizja
Pracownik, którego całkowite pobory składają się ze stałej podstawy oraz dodatkowego wynagrodzenia uzależnionego od liczby zawartych umów z klientami, ma prawo do tych zmiennych elementów za okres corocznego urlopu wypoczynkowego. I to nawet jeśli w tym czasie nie zawarł żadnego takiego kontraktu.
Do takiego wniosku doszedł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 22 maja 2014 r. w sprawie Z.J.R. Lock przeciwko British Gas Trading Limited (C-539/12).
W omawianej sprawie pracownik był zatrudniony jako konsultant do spraw sprzedaży w jednej z brytyjskich spółek sektora energetycznego. Jego obowiązki polegały na przekonywaniu klientów biznesowych do zakupu produktów energetycznych spółki.
Wynagrodzenie pracownika składało się z dwóch składników: puli zasadniczej oraz prowizji stanowiącej średnio 60 proc. całkowitego wynagrodzenia. Prowizję wypłacano co miesiąc, a jej wysokość była zmienna i zależała od wartości dokonanej przez pracownika sprzedaży, tj. od liczby i rodzaju nowych umów zawartych przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta