Co może oznaczać pojęcie „strona internetowa spółki”
SIEĆ | Każda spółka komandytowo-akcyjna, spółka z o.o. oraz akcyjna zobowiązana jest do podawania w internecie informacji o firmie spółki, jej siedzibie, adresie, numerze KRS, właściwym sądzie rejestrowym, numerze NIP oraz wysokości kapitału zakładowego. Jak to wygląda w praktyce?
Z początkiem 2007 r. w kodeksie spółek handlowych pojawiło się pojęcie „strona internetowa spółki".
Grozi grzywna
Zgodnie z wprowadzonymi wtedy przepisami członek zarządu spółki, który dopuszcza do tego, że wymienione informacje nie są podawane na jej stronie internetowej, podlega karze grzywny do 5 tys. zł.
Rok 2009 przyniósł kolejne unowocześnienie przepisów w tym zakresie. W ramach implementacji wymogów zawartych w regulacjach unijnych spółki notowane na giełdzie zostały zobowiązane do prowadzenia własnej strony internetowej. Strona taka powinna być wykorzystywana m.in. do zwoływania zgromadzeń akcjonariuszy, ogłaszania projektów uchwał oraz wyników głosowań.
W 2011 r. wprowadzono możliwość wykorzystywania swojej strony internetowej w ramach procedury łączenia i podziału spółek. Od tego czasu na stronie internetowej można np. ogłosić jeden z podstawowych dokumentów takiego postępowania, czyli plan połączenia lub plan podziału, wyłączając w ten sposób obowiązek ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Ostatnio, w 2012 r., umożliwiono spółkom ujawnienie w rejestrze przedsiębiorców adresu strony internetowej i adresu poczty elektronicznej, gdy spółka je ma.
Są wątpliwości
Na pozór rozwiązania te wydają się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta