Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Albo zwolnienie, albo odliczenie

14 sierpnia 2014 | Prawo i praktyka

Podatnik, który na podstawie polskiego przepisu, będącego wadliwą implementacją regulacji unijnych, korzystał ze zwolnienia 
z VAT, nie mógł jednocześnie odliczyć podatku naliczonego z tytułu zakupów nabywanych na potrzeby prowadzonej działalności, zwolnionej z podatku. 
Podatnik miałby prawo do odliczenia, 
gdyby zastosował bezpośrednio dyrektywę, pomijając przepisy krajowe, i uiścił daninę 
z tytułu świadczonych usług.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 27 maja 2014 r. (I FSK 2137/13).

Naczelnik urzędu skarbowego wszczął postępowanie podatkowe w zakresie VAT, w trakcie którego ustalił, że podatnik (dalej także: spółka) nabył prawo wieczystego użytkowania gruntów. Organ stwierdził, że spółka nie miała na celu wykorzystania zakupionych nieruchomości na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, lecz nabyła je z zamiarem przekazania w ramach aportu innej spółce, a zatem dokonania czynności zwolnionej z VAT. Organ zakwestionował prawo spółki do odliczenia podatku naliczonego w związku z wykorzystaniem przedmiotowych zakupów do czynności nieopodatkowanej (aport). Zgodnie z obowiązującymi w okresie, którego sprawa dotyczy, przepisami wniesienie aportu było czynnością zwolnioną z VAT.

Spółka wniosła na decyzję organu skargę do WSA. Jej zdaniem nie można było przyjąć, że w wyniku wniesienia aportu spółce utraciła prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystanego przez siebie towaru. Bez znaczenia pozostaje przy tym, że spółka nie opodatkowała czynności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9915

Wydanie: 9915

Spis treści
Zamów abonament