Jak chronić własność intelektualną podczas targów za Odrą
HANDEL | Wystawianie produktów na targach międzynarodowych jest ważnym elementem zdobywania nowych rynków zbytu. Jak je przygotować, np. w Berlinie, aby nie narazić się na zarzut plagiatu.
Właśnie na targach pokazywane są nowe produkty, prezentowane są ich udoskonalenia i to na nie próbuje się zwrócić uwagę odwiedzających. Towarami interesują się również konkurenci, którzy mogą dążyć do utrudnienia nowemu przedsiębiorstwu dostępu do rynku lub znanym już konkurentom uniemożliwić pozyskanie nowych klientów.
Dlatego też podczas targów wystawowych w Niemczech często poruszany jest temat kopiowania produktów (plagiatów). Niestety zwykle dopiero podczas procesu można wyjaśnić, czy zarzut kopiowania jest uzasadniony.
Warto mieć dokumenty
W celu ochrony przed nieuzasadnionymi zarzutami o plagiat przedsiębiorca powinien zawsze posiadać przy sobie dokumenty rejestracyjne, świadectwa rejestracji oraz dowody przedłużające ważność produktu i, o ile jest w posiadaniu, rejestracyjne prawo ochronne produktu (patent, wzór użytkowy, wzór zdobiony) uzyskane w Urzędzie ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego lub w Urzędzie ds. Patentów i Marek państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Dokumenty te powinny być dostępne u osób odpowiedzialnych za stoisko targowe. Nie warto posiadać przy sobie oryginalnych świadectw z powodu ryzyka ich zagubienia. Jednak konieczne jest dysponowanie przynajmniej kopiami lub jeszcze lepiej notarialnie poświadczonymi kopiami i ewentualnie ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta