Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Giganci ustępują małym kinom

14 sierpnia 2014 | Ciekawa ekonomia
Koniunktura sprzyja kinom studyjnym takim jak Rialto  w Katowicach
źródło: Jędrzejowski/Liboska/Materiały prasowe
Koniunktura sprzyja kinom studyjnym takim jak Rialto w Katowicach
Zamiast multipleksów wybieramy kina średnie i małe: często z krótszymi reklamami i tańszymi biletami
źródło: Rzeczpospolita
Zamiast multipleksów wybieramy kina średnie i małe: często z krótszymi reklamami i tańszymi biletami
Czytaj więcej:

Mniejsi gracze nie spóźniają się już z premierami, reklamy mają krótkie, a bilety relatywnie tanie. Tradycyjne kina częściej wygrywają z multipleksami.

Urszula Zielińska

Z 58,1 proc., do 55,2 proc., spadł w 2013 r. udział w widowni kinowej multipleksów – kin z ośmioma salami i więcej, podał Główny Urząd Statystyczny. Umocniły się minipleksy (trzy–siedmiosalowe) i kina najmniejsze (jedno–dwusalowe), których jest najwięcej. Te ostatnie zdobyły 14,8 proc. widzów, czyli o 100 tys. więcej  niż w 2012 r.

Podział GUS-owski nie oddaje jednak podziału między trzy największe sieci (Cinema City, Multikino i Helios), lecz kina uznawane za tradycyjne. Bowiem wymienieni operatorzy, w tym firmy pośrednio notowane na warszawskiej giełdzie, także prowadzą minipleksy.

Jednak jedno jest pewne: czas dominacji gigantów powoli się kończy. Coraz bardziej zaczynają się liczyć kina tradycyjne – z klimatem, ambitniejszym repertuarem, sięgające do archiwów i po obrazy artystyczne.

Nie tylko filmy

Mniejsze kina radzą sobie lepiej od dwóch–trzech lat. Ważna dla nich była cyfryzacja, dzięki której gros weszło do I ligi kin premierowych. Renata Pawłowska-Pyra z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, który dotował cyfrowe projektory, wylicza kilka kin, które w tym czasie wznowiły działalność: Albatros (w Bytowie, przy tamtejszym centrum kultury), Delfin...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9915

Wydanie: 9915

Spis treści
Zamów abonament