VAT przy imporcie usług budowlanych
Gdy zagraniczny podwykonawca wykonuje prace montażowe i remontowe w Polsce, obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych. Termin rozliczenia daniny zależy więc głównie od momentu zrealizowania robót oraz zapłaty za nie.
- Nasza spółka prowadzi w kraju inwestycje budowlane. Podwykonawca z Czech zarejestrowany w swoim kraju jako podatnik wykonał dla nas usługę budowlaną na nieruchomości położonej we Wrocławiu. Usługę wykonano 28 czerwca. Faktura, którą otrzymaliśmy od czeskiego kontrahenta, została wystawiona 4 lipca. Natomiast zapłatę za usługę przekazaliśmy na rachunek bankowy podwykonawcy 9 sierpnia. Kiedy powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu usługi budowlanej wykonanej przez czeskiego podwykonawcę? Za który okres powinniśmy rozliczyć w deklaracji VAT-7 podatek od importu tej usługi? Jakie są zasady ustalania obowiązku podatkowego dla importu usług budowlanych? – pyta czytelniczka.
W przypadku importu usługi obowiązek podatkowy powstaje zasadniczo w tym samym momencie, w którym powstaje on dla usługi świadczonej w kraju między polskimi podatnikami. W imporcie usług datę powstania obowiązku podatkowego generalnie wyznacza art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, co oznacza, że zwykle powstaje on w dniu wykonania usługi. Ale nie zawsze tak się dzieje.
Ministerstwo Finansów wyjaśnia
Dla podatnika istotną pomocą przy ustalaniu momentu powstania obowiązku podatkowego w imporcie usług mogą być informacje zawarte w broszurze opracowanej przez Ministerstwo Finansów, która dotyczy zasad określania momentu powstawania obowiązku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta