Niepewne pieniądze i dokumenty, gdy szef znika lub umiera
Zazwyczaj koniec zatrudnienia przypada po wypowiedzeniu. Taki sam skutek wywołuje też śmierć pracodawcy będącego osobą fizyczną lub upadłość czy likwidacja zakładu, na rzecz którego świadczona jest praca.
W pierwszym przypadku zachodzi to automatycznie, gdyż zgon szefa powoduje wygaśnięcie stosunków pracy (art. 632 § 1 k.p.). Z kolei decyzja o postawieniu firmy w stan upadłości lub likwidacji najczęściej oznacza złożenie wypowiedzeń umów o pracę wszystkim w niej zaangażowanym.
Już sama utrata zatrudnienia to dla pracowników spory problem, ale w podanych sytuacjach prawdziwą trudnością jest otrzymanie świadectwa pracy i wszystkich należnych świadczeń finansowych.
Wątpliwość 1
Kto wystawi świadectwo
Jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy polega na niezwłocznym wydaniu etatowcowi świadectwa pracy (art. 97 § 1 k.p.). Z reguły nie ma problemów z jego realizacją nawet przy likwidacji lub upadłości firmy. W tych wypadkach bowiem do czasu ogłoszenia upadłości świadectwo wystawia pracodawca, po jej ogłoszeniu zaś właściwy staje się syndyk i to mimo działania organów upadłego pracodawcy. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 18 czerwca 2002 r. (I PKN 171/01). Z dniem ogłoszenia upadłości organy upadłego pracodawcy utraciły prawo zarządzania przedsiębiorstwem, a organem uprawnionym do dokonywania czynności w sprawach pracowniczych jest syndyk masy upadłości.
Odmiennie przedstawia się sytuacja wygaśnięcia stosunku pracy z powodu śmierci...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta