Mediator nie straci prawa do zwolnienia
Świadczenie usług mediacji, czyli pośredniczenie w sporze mające na celu ułatwienie stronom dojścia do porozumienia, nie jest usługą doradztwa ani prawniczą.
Tak uznała Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 31 grudnia 2014 r. (IBPP1/ 443-895/14/AW).
Stan faktyczny
We wrześniu 2014 r. podatnik wystąpił o interpretację w zakresie możliwości korzystania ze zwolnienia podmiotowego w VAT. Wyjaśnił, że od niedawna prowadzi indywidualną działalność gospodarczą. Obecnie zajmuje się psychoterapią indywidualną i grupową oraz psychoedukacją. Mężczyzna podkreślił jednak, że chce rozszerzyć swoją działalność o mediacje, bo ma w tym zakresie stosowne uprawnienia. Zauważył, że mediacje są w PKD zgrupowane jako działalność prawnicza i zostały sklasyfikowane pod numerem 69.10.Z. Według klasyfikacji zawodów i specjalności mediator sklasyfikowany jest w grupie zawodów „specjaliści ds. społecznych" pod numerem 263502. Wnioskodawca z zawodu jest psychoterapeutą, pedagogiem i nie będzie świadczyć usług prawnych i doradczych. Zamierza świadczyć usługi mediacyjne polegające na alternatywnym rozwiązywaniu konfliktów i sporów. Ponadto przedsiębiorca poinformował, że rozpoczynając działalność, wybrał zwolnienie z VAT. Nie wykonuje i nie będzie wykonywał czynności wskazanych w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT. A wartość jego sprzedaży w 2014 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta