Jakościowy efekt na starych zasadach
Jeśli szef nie może wykazać efektu zachęty metodą ilościową, powinien spróbować zrobić to metodą jakościową. Konieczne jest wtedy, aby niepełnosprawny został zatrudniony „na miejsce" tego, który rozstał się z firmą w ściśle określony sposób.
Zgodnie z art. 26b ust. 4 i 5 ustawy o rehabilitacji efekt zachęty – wykazany metodą jakościową – istnieje, jeżeli wykaże się, że niepełnosprawny, na którego firma chce uzyskać wsparcie, podjęła zatrudnienie na etacie (wakacie, stanowisku pracy w rozumieniu zakresu obowiązków), który został zwolniony przez inną osobę w wyniku:
- rozwiązania umowy o pracę z przyczyn określonych w art. 52 § 1 pkt 1 k.p. – bez wypowiedzenia z winy pracownika z powodu ciężkiego naruszenia przez niego podstawowych obowiązków pracowniczych,
- za wypowiedzeniem złożonym przez pracownika,
- na mocy porozumienia stron,
- wskutek przejścia pracownika na rentę z tytułu niezdolności do pracy,
- z upływem czasu, na jaki umowa została zawarta,
- z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta,
- wygaśnięcia umowy o pracę,
- zmniejszenia wymiaru czasu pracy pracownika – na jego wniosek.
Jeżeli więc angaż z pracownikiem (pełnosprawnym lub niepełnosprawnym) zostaje rozwiązany w powyższy sposób, na jego miejsce można zatrudnić nowego niepełnosprawnego i nie trzeba wykazywać efektu zachęty metodą ilościową.
Jednak z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta