Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jeśli inwestować, to małymi porcjami

29 stycznia 2015 | Moje pieniądze
Notowania ostatnio poszły w górę
źródło: Rzeczpospolita
Notowania ostatnio poszły w górę

Jego cena w przeliczeniu na polską walutę wzrosła od początku roku niemal 
o 15 proc., a w dolarach o ponad 8 proc. Czy powinno to zachęcać do zakupu tego kruszcu?

kinga Żelazek

Zdaniem analityków obecny wzrost cen złota w dolarach jest tylko chwilowy. Inwestycjom w ten kruszec sprzyja bowiem niepewna sytuacja geopolityczna: konflikt zbrojny na Ukrainie, nagła decyzja szwajcarskiego banku centralnego (SNB) o uwolnieniu kursu franka, kłopoty Unii z Grecją (rządząca tam partia, która kilka dni temu wygrała wybory, domaga się ustępstw w spłacie zadłużenia).

– Duży wpływ na wzrost notowań złota miały ostatnie wydarzenia w Europie. Zamieszanie na rynku walutowym po decyzji SNB dotyczącej franka szwajcarskiego, spekulacje dotyczące skutków wyborów parlamentarnych w Grecji, decyzja Europejskiego Banku Centralnego o luzowaniu ilościowym w strefie euro – wszystko to zwiększało niechęć inwestorów do ryzyka. To zaś przyciągało ich na rynek złota, uznawany wciąż za jedną z „bezpiecznych przystani" na rynkach finansowych – uważa Dorota Sierakowska, analityk w DM BOŚ.

Ważny kurs dolara

Z drugiej strony trzeba pamiętać, że wraz ze spadkiem cen złota zmalało ryzyko związane z inwestowaniem w ten kruszec. Warto przypomnieć, że złoto we wrześniu 2011 r. kosztowało ponad 1900 dol. za uncję, a teraz jego cena sięga ok. 1278 dol., czyli jest blisko o 50 proc. niższa od rekordu. W ostatnich miesiącach notowania złota wahają się od ok. 1200 do ok. 1300 dol. za uncję, choć w listopadzie ubiegłego roku cena spadła nawet poniżej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10052

Wydanie: 10052

Spis treści
Zamów abonament