Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Państwu powinno na frankowiczach zależeć

29 stycznia 2015 | Publicystyka, Opinie | Bartosz Marczuk
Bartosz Marczuk
autor zdjęcia: Waldemar Kompała
źródło: Fotorzepa
Bartosz Marczuk
Protest osób, które mają kredyty we frankach szwajcarskich, Kraków, 24 stycznia 2015 r.
autor zdjęcia: Jacek Bednarczyk
źródło: PAP
Protest osób, które mają kredyty we frankach szwajcarskich, Kraków, 24 stycznia 2015 r.

Niedopilnowanie przez państwo sprawy ryzykownych kredytów spada częściowo na jego barki. Nie jest to wyłącznie problem klientów banków – pisze publicysta „Rzeczpospolitej”.

List do prof. Leszka Balcerowicza

Wielce Szanowny Panie Profesorze,

Ośmielę się nie zgodzić z głoszonymi przez Pana poglądami na temat osób zadłużonych w szwajcarskich frankach. Używa Pan sformułowań, że „byłoby niemoralne", gdyby otrzymali oni jakąś formę pomocy. Wydaje mi się, że nie zapoznał się Pan z całością materiału dotyczącego tego problemu, stąd uproszczone sądy. W moim odczuciu niemoralne i wbrew interesowi naszej wspólnoty narodowo-obywatelskiej byłoby pozostawienie ich bez wsparcia.

Zawsze apeluje Pan, by w debacie używać argumentów i odnosić się do faktów. Jestem gorącym zwolennikiem tak prowadzonej dyskusji. Dlatego uprzejmie proszę Pana o to, by zechciał się Pan zapoznać z argumentami i faktami, które wskazują, że pozostawienie samym sobie około 2 mln obywateli w ich sytuacji nie ma wiele wspólnego z moralnością i odpowiedzialnością.

Po pierwsze, to nie państwo ma płacić. Osoby zadłużone w szwajcarskiej walucie nie wyciągają ręki do innych podatników, jak twierdzi wielu ich adwersarzy (w tym duchu brzmią też wypowiedzi Pana Profesora). To podstawowa informacja, jaka powinna być artykułowana w debacie publicznej. Zgadzam się z opinią, że przerzucenie ciężaru frankowych kredytów na podatników, którzy ich nie zaciągnęli, jest niemoralne.

Klauzule niedozwolone...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10052

Wydanie: 10052

Spis treści
Zamów abonament