Tylko legalny strajk blokuje zwolnienia
Po wyczerpaniu procedury mediacyjnej pracownicy przystąpili do strajku. Pracodawca zastanawia się, czy i kiedy może zarzucić im, że protest jest nielegalny.
Zanim pracownicy zdecydują o udziale w strajku, powinni się upewnić, czy akcja protestacyjna jest zorganizowana zgodnie z prawem. W przeciwnym razie boleśnie odczują konsekwencje takiego przystąpienia.
Przywilej nie dla wszystkich
Choć powszechnie przyjmuje się, że każdy pracownik może strajkować, niektórym grupom zawodowym zabrania się udziału w takiej akcji. Zakaz obejmuje m.in. pracowników sądów i prokuratur, służb państwowych, administracji rządowej i samorządowej. Niedopuszczalne jest też przystąpienie do strajku przez zatrudnionych na stanowiskach, na których zaniechanie pracy zagraża życiu i zdrowiu ludzkiemu oraz bezpieczeństwu państwa.
Strajk może jednak okazać się nielegalny także wtedy, gdy uczestniczą w nim pracownicy kolei, nauczyciele czy górnicy, czyli przedstawiciele zawodów, którym ustawodawca nie zabronił prowadzenia akcji strajkowych.
Działanie nielegalne
Strajk to ostateczne narzędzie używane po to, aby rozwiązać spór zbiorowy między pracodawcą a związkiem zawodowym. Dlatego pracownicy mogą go...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta