Skruszony przestępca to kłopot dla firmy
Dobrowolne poddanie się przez pracownika karze za popełnienie przestępstwa lub wykroczenia skarbowego przyniesie korzyść tylko jemu. Niewykluczone, że odpowie wtedy za to pracodawca.
Sprawca przestępstwa bądź wykroczenia skarbowego ma prawo dobrowolnie poddać się odpowiedzialności karnej. Sąd może na to przystać, gdy wina sprawcy i okoliczności popełnienia czynu nie budzą wątpliwości. Zainteresowany musi jednak:
- uregulować całą wymagalną należność publicznoprawną, uszczuploną wskutek przestępstwa lub wykroczenia skarbowego,
- zgodzić się na przepadek przedmiotów, złożyć przedmiot sporu lub uiścić ich równowartość pieniężną,
- zapłacić kwotę odpowiadającą co najmniej najniższej grzywnie grożącej za konkretny czyn zabroniony,
- uregulować co najmniej zryczałtowaną równowartość kosztów postępowania (obecnie jest to 168 zł).
Niewątpliwie do złożenia takiego wniosku zachęca to, że prawomocnego wyroku o zezwoleniu na dobrowolne obciążenie nie wpisuje się do Krajowego Rejestru Karnego.
Spółka bardziej odczuje
Chęć szybkiego zakończenia sprawy oraz przeświadczenie o braku dalszych kłopotów mogą się jednak okazać złudne. Warto pamiętać o ewentualnym obciążeniu pracodawcy wynikającym z ustawy z 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 1477, dalej: ustawa).
W rozumieniu tej ustawy podmiotem zbiorowym jest m.in. osoba prawna, np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. To ona...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta