Zmiana etatu namiesza w grafiku
Obniżając wymiar czasu pracy w trakcie miesiąca, trzeba przeliczyć godziny do przepracowania. Równie ważne jest, aby odpowiednio ustalić limit godzin ponadwymiarowych. Wprowadzając próg dobowy, pracodawca sam się ograniczy, a ponadto może ponieść tego finansowe konsekwencje.
Wymiar etatu decyduje o liczbie godzin do przepracowania w trakcie okresu rozliczeniowego. Każda jego zmiana wymusza przeliczenie roboczogodzin tak, aby ich liczba przewidziana w grafiku nie przekroczyła wartości właściwej dla wymiaru zatrudnienia pracownika.
Takie planowanie nie jest oczywiście łatwe. Najbezpieczniej więc zmiany etatu wprowadzać z początkiem miesiąca. Bywa jednak, że nie można tak zrobić. Choćby wtedy, gdy o obniżenie etatu prosi pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego. Pracodawca ma dwa tygodnie na uwzględnienie takiego wniosku, co może oznaczać wprowadzenie zmiany w trakcie miesiąca.
Wymiar czasu pracy
Komplikuje to zasady ustalania wymiaru czasu pracy przypadającego do przepracowania w skali okresu rozliczeniowego. W takim wypadku należy:
- po pierwsze, skorygować pierwotnie ustalony wymiar dla całego miesiąca, aby uzyskać wymiar cząstkowy czasu pracy, właściwy dla liczby dni lub tygodni zatrudnienia w początkowym wymiarze etatu,
- po drugie, w analogiczny sposób ustalić cząstkowy wymiar czasu pracy, właściwy dla okresu pozostałego od dnia zmiany wymiaru etatu do końca miesiąca.
Dokonując tych obliczeń, oba okresy pracy traktuje się odrębnie, bez konieczności pomniejszania pierwotnie ustalonego wymiaru czasu pracy o okres przepracowany w zmienionym wymiarze etatu >patrz przykład 1.
Wymiar czasu pracy przypadający do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta