Kontrola bez zapowiedzi to bat na nieuczciwych
Inspektorzy pracy powinni mieć możliwość prowadzenia działań tylko na podstawie legitymacji służbowej – twierdzi Danuta Rutkowska, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Pracy.
W 2015 r. Państwowa Inspekcja Pracy chce skontrolować 88 tys. podmiotów. Jakie firmy zamierzają państwo prześwietlić?
Szczegółową kontrolą zostaną objęte zakłady zatrudniające pracowników na podstawie umów cywilnoprawnych. Inspektorzy sprawdzą, czy zostały zawarte zgodnie z przepisami m.in. w agencjach ochrony osób i mienia oraz w placówkach handlowych. Z danych PIP wynika, że pracodawcy omijają przepisy i zawierają umowy terminowe na wiele lat. Dlatego kontynuować będziemy kontrole prawidłowości zawierania i rozwiązywania również takich umów. Inspektorzy skontrolują także przestrzeganie przepisów o wypłacie wynagrodzeń. Przyjrzą się ponadto sposobowi zatrudniania pracowników tymczasowych, ponieważ z rosnącą liczbą agencji pracy tymczasowej rośnie skala popełnianych przez nie naruszeń prawa.
Kontrolowane będą szpitale i szpitalne oddziały ratunkowe, zarówno pod kątem zgodności charakteru świadczonej pracy z rodzajem zawartej umowy, czasu pracy, wypłaty wynagrodzenia, jak i bezpieczeństwa pracy, zwłaszcza oceny ryzyka zawodowego, czynników szkodliwych dla zdrowia, zagrożeń wypadkowych.
Inspektorzy sprawdzą przestrzeganie przepisów BHP w zakładach produkcji prefabrykatów budowlanych i cegielniach. Przeprowadzą kontrole budowy i eksploatacji sieci i instalacji gazowych gazu ziemnego, eksploatacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta