Redukcja w jednej firmie na różnych zasadach
Planując zwolnienia grupowe, pracodawca powinien brać pod uwagę każdy zakład osobno. Dlatego zatrudnionym w mniejszych jednostkach nie przysługuje odprawa, nawet jeśli firma ma ogółem więcej niż 20 osób, a liczba zwalnianych przekracza progi ustawowe.
Tak przepisy dyrektywy 98/59/WE w sprawie zbliżania ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do zwolnień grupowych zinterpretował Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku C-80/14 wydanym w sprawie USDAW i B. Wilson (Wielka Brytania). Przyjęcie takiego stanowiska dla polskich pracodawców oznaczałoby prawdziwą rewolucję.
Sporna kwestia
W tej sprawie pozwani pracodawcy, Woolworths i Ethel Austin, prowadzili sklepy na terenie całego kraju. W wyniku trudności finansowych, jakie dotknęły te dwie sieci handlowe, tysiące pracowników objęto planem grupowego zwolnienia. Sądy krajowe przyznały świadczenia ochronne niektórym zatrudnionym, jednak około 4,5 tysiąca byłych pracowników nie otrzymało odprawy. Sądy przyjęły, że pracowali w zakładach zatrudniających mniej niż 20 pracowników, a więc nie dotyczy ich procedura zwolnień grupowych.
Po stronie pracowników stanęła organizacja związkowa. Jej zdaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta