Wadliwa księga nie jest dowodem
Jeśli przedsiębiorca zaewidencjonował zakup usług transportowych w kolumnie 13 (pozostałe wydatki) zamiast w 11 (koszty uboczne zakupu), to pkpir nie jest prowadzona zgodnie z objaśnieniami. Wadliwość ta nie jest jednak istotna.
Niedawno rozpocząłem działalność gospodarczą (handel artykułami spożywczymi). Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Ostatnio przez pomyłkę koszty związane z transportem towarów handlowych wpisałem w kolumnie 13 podatkowej księgi. Czy jest to błąd? A jeśli tak, to jak go poprawić? – pyta czytelnik.
Podatnik jest obowiązany prowadzić księgę rzetelnie i w sposób niewadliwy (§ 11 ust. 1 rozporządzenia w sprawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów; dalej: rozporządzenie).
Księgę uważa się za rzetelną, jeżeli zapisy w niej odzwierciedlają stan rzeczywisty. Za niewadliwą natomiast uważa się księgę prowadzoną zgodnie z przepisami rozporządzenia i objaśnieniami do wzoru księgi (§ 11 ust. 2 i 3 rozporządzenia) >patrz ramka.
Skoro czytelnik zaewidencjonował koszty transportu towarów handlowych w kolumnie 13 (pozostałe wydatki) zamiast w kolumnie 11 (koszty uboczne zakupu), to podatkowa księga przychodów i rozchodów nie jest prowadzona zgodnie z objaśnieniami. W konsekwencji można mówić o wadliwości księgi w tym zakresie.
Zarzuty w protokole badania
Dowodami w postępowaniu podatkowym mogą być m.in. księgi podatkowe (zob. art. 181 ordynacji podatkowej; dalej: o.p.). Przez księgi podatkowe rozumie się m.in. podatkową księgę przychodów i rozchodów (zob. art. 3...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta