Efekt zachęty podzielił urzędy
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że możliwości uzyskania dofinansowania pensji niepełnosprawnego pracownika nie przekreśla fakt, że uzyskał on orzeczenie dopiero w trakcie zatrudnienia. Innego zdania jest resort pracy.
Jednym z warunków uzyskania refundacji pensji wypłaconej niepełnosprawnemu pracownikowi z PFRON jest spełnienie tzw. efektu zachęty. Ustala się go jednokrotnie na cały okres zatrudnienia danej osoby, chyba że zmieni się jej status. Z najnowszej interpretacji Komisji Europejskiej (KE) oraz stanowiska Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wynika, że przedsiębiorcy mogą uzyskać efekt zachęty, a – co za tym idzie – także dofinansowanie do wynagrodzeń także na tych niepełnosprawnych, którzy uzyskali orzeczenie w trakcie zatrudnienia w przedsiębiorstwie.
Zmiana interpretacji
W swoich stanowiskach Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych do tej pory wskazywało (por. stanowisko z 2 lipca 2010 r., BON-I-52311-240-2-LK/2010), że po 1 stycznia 2009 r. nie da się wykazać efektu zachęty na pracownika, który przedstawił pracodawcy orzeczenie potwierdzające niepełnosprawność już w trakcie zatrudnienia (bez względu na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta