W jaki sposób rozliczyć zwrot towaru
Przedsiębiorca, który otrzymał fakturę korygującą dokumentującą zwrot towaru, musi obniżyć koszty uzyskania przychodów. Fiskus i sądy nie są zgodne co do terminu tej korekty.
Tomasz Krywan
28 maja br. otrzymałem fakturę korygującą dokumentującą zwrot towaru nabytego w kwietniu. Kiedy należy zaksięgować tę fakturę dla celów VAT oraz PIT (prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów)? – pyta czytelnik.
Jak stanowi art. 86 ust. 19a ustawy o VAT, podatnik otrzymujący taką fakturę korygującą jest zobowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał tę korektę. Przepis ten stosuje się z zastrzeżeniem, że jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, to zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia.
Dwa rozwiązania w VAT
W przedstawionej sytuacji możliwe są dwa scenariusze. Pierwszy z nich ma zastosowanie, jeżeli czytelnik nie odliczył podatku naliczonego z korygowanej faktury. Wówczas dla celów VAT rozliczenie przedmiotowej faktury korygującej powinno nastąpić poprzez rezygnację z takiego odliczenia.
Drugi scenariusz ma zastosowanie, jeżeli podatek naliczony z korygowanej faktury pierwotnej został już odliczony. Wówczas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta