Nie mamy pomysłu na Ukrainę
Ameryka nie chce, aby Rosja znów się stała superpotęgą, i tylko dlatego wspiera Kijów. Ale także Merkel i Hollande nie wiedzą, jak rozwiązać ukraiński kryzys. Tym bardziej że czas, gdy można było poszerzać Unię, już się skończył – mówi Jędrzejowi Bieleckiemu były wiceszef Komisji Europejskiej, który przyjął Polskę do Unii w 2004 roku.
Rz: Niemcy występują w imieniu Unii w negocjacjach z Rosją. Ale czy kanclerz Angela Merkel ma wizję zakończenia konfliktu na Ukrainie?
Wynegocjowanie porozumienia w Mińsku przez kanclerz Niemiec i prezydenta Francji było bardzo odważną decyzją. Ale Unia nie była widoczna w tym procesie, a to potwierdza ocenę Jeana-Claude'a Junckera, iż nie jest poważnym aktorem na scenie międzynarodowej. Jednocześnie najbardziej zaangażowany do tej pory kraj, Polska, nie został w ten proces włączony. To błąd, bo Polska jest sąsiadem Ukrainy i ma o niej doskonałą wiedzę.
Bez udziału Polski Francja i Niemcy nie wypracują planu rozwiązania kryzysu?
Nie mają całościowego planu ani politycznego, ani gospodarczego. A potrzebujemy czegoś więcej niż zawieszenie broni. Potrzebujemy pokoju. Bez tego transformacja Ukrainy nie będzie możliwa. Unia wzięła na siebie wielką odpowiedzialność. Układ stowarzyszeniowy zawiera bardzo ambitny plan polityczny. Ukraina będzie jednak potrzebowała pełnego zaangażowania ze strony unijnych instytucji. Mam nadzieje, że wszyscy w UE są tego świadomi.
François Hollande twierdzi, że Ukrainie z góry trzeba powiedzieć, iż nie ma dla niej miejsca w NATO. Nicolas Sarkozy dodaje, że nie ma dla niej miejsca także w Unii. To część tego planu?
Niemcy i Francja, ale także inne kraje, mają ugruntowane stanowisko, że NATO nie powinno...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta