Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za nadprogramową pracę dzień wolny lub pensja z dodatkiem

11 czerwca 2015 | Praca i ZUS | Marek Rotkiewicz

Jakakolwiek praca w dniach wolnych bez zmniejszenia liczby faktycznych dni aktywności prowadzi do naruszenia podstawowej zasady, aby zachować pięciodniową średnią tygodniową. Takie przekroczenia trzeba zrekompensować.

Pracownik pracuje w systemie zmianowym przewidującym trzy zmiany od 6 do 14, od 14 do 22 i od 22 do 6. Praca odbywa się od poniedziałku do piątku (wszystkie soboty i niedziele są wolne). W tygodniu pracował na trzecią zmianę (22–6). Polecono mu świadczenie dodatkowej pracy w sobotę od 20 do 7 w niedzielę. Jak tę pracę należy rozliczyć? Czy powinniśmy udzielić za nią jednego czy dwóch dni wolnych? Czy poza dniami wolnymi pracownikowi jeszcze coś przysługuje? – pyta czytelnik.

Pracownik czytelnika przepracował dodatkowo łącznie 11 godzin. Z tego pierwsze dwie to nadgodziny dobowe, kolejne osiem to praca w dniu wolnym, a ostatnia to najprawdopodobniej godzina przepracowana w niedzielę. Pracownik powinien za to dostać dwa dni wolne. Ewentualnie zamiast udzielać jednego z nich (za niedzielę) można mu wypłacić ekstrawynagrodzenie. Poza tym trzeba mu zrekompensować dwie godziny nadliczbowe (dodatkiem do pensji lub czasem wolnym).

Co z tą dobą

To, że praca w firmie odbywa się od poniedziałku do piątku, nie oznacza, że sobota kalendarzowa jest w całości dniem wolnym od zadań wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Taki dzień zaczyna się bowiem po zakończeniu rozpoczętej w piątek doby pracowniczej.

Zgodnie z art. 128 k.p. przy rozliczaniu czasu pracy etatowca przez dobę należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od tej, w której...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10163

Wydanie: 10163

Spis treści
Zamów abonament