Jak księgować refakturowanie mediów
CIT | Przenosząc koszty prądu czy wody na podnajemcę, spółka powinna rozpoznać przychód w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego przyjętego w umowie lub wskazanego na refakturze.
Marek Barowicz
- Zamierzamy podnająć część wynajmowanych przez naszą spółkę pomieszczeń biurowych. Na jakich zasadach powinniśmy wykazywać w rozliczeniach CIT otrzymywane faktury za media i ich refakturowanie podnajemcom? Jak księgować związane z tym operacje? – pyta czytelnik.
Ustawy o podatku dochodowym nie odnoszą się do kwestii związanych z refakturowaniem. Mają tu zatem zastosowanie zasady ogólne. Za przychody związane z działalnością gospodarczą – a za takie należy uznać sprzedaż refakturowaną – osiągnięte w roku podatkowym uważa się należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont (art. 12 ust. 3 ustawy o CIT, art. 14 ust. 1 ustawy o PIT).
Ustalenie momentu uzyskania przychodu jest uzależnione od rodzaju usług świadczonych w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Przy ustaleniu daty powstania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta