Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Więcej nauki na własną rękę

17 czerwca 2015 | Ekonomia
Szkolimy się  głównie po to, by zwiększyć swoje szanse na rynku zatrudnienia
źródło: Rzeczpospolita
Szkolimy się głównie po to, by zwiększyć swoje szanse na rynku zatrudnienia

Rośnie popularność samokształcenia, choć w pracy brakuje nam często zachęt do podwyższania kwalifikacji.

Anita Błaszczak

Trudno w ciągu tygodnia przejść przez centrum Warszawy, nie spotykając choćby jednego roznosiciela ulotek promujących jakieś kursy, najczęściej językowe. Reklamy szkoleń, studiów podyplomowych trafiają też na billboardy i na lokalne strony gazet, gdzie do niedawna mocno promowano bezpłatne kursy z dofinansowaniem z Unii.

Mimo to zaledwie 37 proc. dorosłych Polaków, czyli ok. 9,2 mln osób, podnosi swoje kompetencje w formie kursów, szkoleń, samokształcenia lub edukacji formalnej – wynika z tegorocznej, V już edycji badania Bilans Kapitału Ludzkiego nt. kształcenia Polaków.

Niepotrzebne w pracy

Zdecydowana większość (63 proc.) z 17,6 tys. uczestników badania w żaden sposób nie podnosiła swoich kompetencji w ciągu 12 miesięcy poprzedzających ankietę (przeprowadzono ją wiosną 2014). W dodatku niemal połowa z nich (34 proc.) nigdy nie uczestniczyła w kursach czy innych formach dokształcania.

Niewielki odsetek aktywnych edukacyjnie dorosłych Polaków i tak zawyżają studenci i uczniowie uczestniczący w edukacji formalnej. Bez nich udział osób podnoszących swoje kompetencje spadłby do jednej czwartej. Nie bardzo też widać perspektywy wzrostu – w planach na kolejny rok 22 proc. badanych deklarowało plany kształcenia.

Dlaczego wciąż tak niewielu Polaków się szkoli?...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10168

Wydanie: 10168

Spis treści
Zamów abonament