Ceny mieszkań z drugiej ręki zaczęły iść w górę
Dotychczas drożały lokale nowe. Wiosną ruszyły ceny na rynku wtórnym. Objęcie tych mieszkań programem „MdM" może przyspieszyć zwyżkę.
Grażyna Błaszczak
Sejmowa podkomisja powołana do pracy nad projektem nowelizacji programu „Mieszkanie dla młodych" przyjęła zmiany dotyczące objęcia dopłatami państwa lokali używanych kupowanych na kredyt.
Jeśli projekt zostanie przegłosowany – co analitycy uznają za bardzo prawdopodobne przed wyborami – zmieni się układ sił na rynku nowych i używanych mieszkań. Część klientów wybierze „M" z drugiej ręki, zamiast czekać na nowe, które trzeba urządzić.
Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) ocenia, że włączenie lokali używanych do dopłat spowoduje, że na rynek nieruchomości jeszcze w tym roku wpłynie dodatkowe 1,5–2,5 mld zł w postaci kredytów przyznanych nabywcom mieszkań z drugiej ręki, co umożliwi szybszą i droższą sprzedaż nieruchomości.
Ożywienie na wtórnym
– Wiosną kupujemy nieco droższe mieszkania. W pięciu na siedem badanych przez nas miast ceny transakcyjne wzrosły w porównaniu z poprzednim miesiącem. Najwyższe wahania stawek miały miejsce w Warszawie. Średnie ceny zbliżyły się do 7,5 tys. zł za mkw., skacząc o 5 proc. w ciągu miesiąca – mówi Marcin Jańczuk z agencji Metrohouse.
W pozostałych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta