Strach ma wielkie oczy
Obawy środowiska prokuratorskiego związane z wchodzącą 1 lipca reformą k.p.k. wydają się przesadzone. Proceduralne tsunami nie rozsadzi procesów karnych – uważa adwokat.
Od dłuższego czasu w mediach trwa dyskusja środowisk prawniczych w sprawie noweli do k.p.k., która ma wejść w życie 1 lipca. Głosy, w szczególności prokuratorów, są krytyczne wobec wprowadzanych rozwiązań. Chodzi zwłaszcza o zmieniony art. 167 § 1 k.p.k. regulujący inicjatywę dowodową. Dla przypomnienia: zgodnie z tym artykułem w postępowaniu przed sądem, które zostało wszczęte z inicjatywy strony, dowody przeprowadzane są przez strony po ich dopuszczeniu przez prezesa sądu, przewodniczącego lub sąd. W razie niestawiennictwa strony, na której wniosek dowód został dopuszczony, a także w wyjątkowych wypadkach, uzasadnionych szczególnymi okolicznościami, dowód przeprowadza sąd w granicach tezy dowodowej.
Zakaz i co dalej
W wyjątkowych wypadkach, uzasadnionych szczególnymi okolicznościami, sąd może dopuścić i przeprowadzić dowód z urzędu. W takim razie nie ulega żadnej wątpliwości, że pierwszeństwo w postępowaniu dowodowym ma inicjatywa stron, a sąd może, ale nie musi w tej inicjatywie uczestniczyć.
Przykładowo, rozwiązanie to powiązane jest z regulacją zawartą w art. 370 § 2 k.p.k. w nowym brzmieniu, która przewiduje, że strona...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta