Zasady fair play w podatkowej grze
Nie może być tak, że korporacje wykorzystują luki prawne i preferencyjne systemy podatkowe, aby płacić podatek jedynie od znikomej części swoich dochodów osiąganych w UE – piszą unijni politycy.
Są w Europie firmy, które grają w pewną grę, niemającą nic wspólnego z zasadą fair play. Owa gra mogłaby się nazywać „Opodatkuj mnie, jeśli potrafisz". Cel jest prosty: unikanie uczciwego płacenia podatków. Jedne firmy grają w tę grę lepiej, inne gorzej, jedne są bardziej bezwzględne, inne mniej. Dziś przystępujemy do działania, aby zmienić reguły tej gry, wprowadzić do niej zasadę fair play i zagwarantować równe warunki wszystkim przedsiębiorstwom, z myślą o tworzeniu miejsc pracy, wzroście gospodarczym i inwestycjach.
Tracą Unia i mniejsze firmy
Kraje UE tracą na unikaniu opodatkowania przez firmy miliardy euro. Utrudnia im to prowadzenie polityki podatkowej sprzyjającej wzrostowi gospodarczemu, zmuszając rządy do konkurowania ze sobą o zyski przedsiębiorstw. Unikanie opodatkowania niesie też za sobą poważne konsekwencje dla tych firm, które uczciwie płacą podatki. Mniejsze biznesy, działające na bardziej lokalną skalę, drogo płacą za nadużycia podatkowe większych konkurentów, ponieważ firmom, które nie unikają opodatkowania, trudno konkurować z tymi, które to robią. System jest zbyt łatwy do obejścia dla firm dążących do uniknięcia podatków, a jednocześnie nakłada zbyt duże obciążenia na te przedsiębiorstwa, które rzeczywiście chcą działać, inwestować i tworzyć miejsca pracy w skali całej EU.
Ludzie ze zrozumiałych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta