Czytelnicy pytają „Rz” odpowiada
Przesyłkę pocztową trzeba odsprzedać z podatkiem
- Wysyłając sprzedane towary klientom, spółka korzysta z usług poczty. Klient jest obciążany kosztami przesyłki. Jak powinniśmy wykazać zwrot kosztów przesyłki na wystawianej klientowi fakturze? Jaką stawkę VAT zastosować? – pyta czytelnik.
Powszechne usługi pocztowe (obejmujące przyjmowanie, sortowanie, przemieszczanie i doręczanie przesyłek listowych i paczek pocztowych w obrocie krajowym i zagranicznym), świadczone przez operatora obowiązanego do świadczenia takich usług, oraz dostawa towarów ściśle związana z tymi usługami są zwolnione z VAT (art. 43 ust. 1 pkt 17 ustawy o VAT). Zwolnienie to ma charakter przedmiotowo-podmiotowy, ponieważ obejmuje dwa rodzaje czynności:
- usługi pocztowe oraz
- dostawę towarów ściśle związanych z usługami pocztowymi,
– jeżeli są one wykonywane przez operatora obowiązanego do świadczenia powszechnych usług pocztowych (dotyczy określonych, wskazanych w ustawie czynności, realizowanych przez konkretny podmiot).
Ściśle określony podmiot
Do końca 2015 r. operatorem wyznaczonym w rozumieniu art. 3 pkt 13 prawa pocztowego jest Poczta Polska (art. 178 ust. 1 prawa pocztowego). Inny podmiot, odsprzedając usługę pocztową, musi ją opodatkować z zastosowaniem odpowiedniej stawki VAT. Bez znaczenia jest, że faktyczny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta