Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zminimalizować straty, gdy dłużnik zalega z zapłatą

17 czerwca 2015 | Ekspert księgowego | Radosław Hyla
źródło: Rzeczpospolita

Przedsiębiorca musi rozpoznać przychód i odprowadzić VAT niezależnie od tego, czy kontrahent ureguluje fakturę. Ulga na złe długi i ujęcie nieściągalnych należności w kosztach pozwalają zneutralizować skutki nierzetelności klienta.

- Spółka z o. o. posiada przeterminowaną należność. Jak zaliczyć niezapłaconą fakturę do kosztów podatkowych? W jaki sposób odzyskać VAT? Jak powinny wyglądać księgowania, jeśli po rozliczeniu ulgi w VAT dłużnik jednak zapłaci? – pyta czytelniczka.

Podmiot gospodarczy – każdy, niezależnie od jego formy organizacyjnej, aktywny uczestnik procesów gospodarczych, którego decyzje i działania wywołują skutki ekonomiczne – w prowadzonej działalności zmaga się z wieloma trudnościami i jest narażony na ryzyko.

Jednym z nich jest niewywiązanie się partnera transakcji ze zobowiązań. Nierzadko dochodzi do sytuacji, w której przedsiębiorca nie otrzyma od swojego kontrahenta zapłaty za sprzedany towar lub wykonaną usługę. Ma możliwość zaliczenia nieściągniętych należności do kosztów podatkowych oraz odzyskania VAT odprowadzonego do urzędu skarbowego. To uprawnienie jest obwarowane licznymi warunkami, ale jeśli nie ma szans na zapłatę od kontrahenta, to jest ono sposobem na zneutralizowanie niekorzystnych skutków podatkowych spowodowanych jego nierzetelnością.

Nie stracić w CIT...

Podstawowym warunkiem zaliczenia niezapłaconej faktury do kosztów uzyskania przychodu jest ujęcie takiej wierzytelności w dacie jej powstania jako przychodu należnego. Definicja przychodu jest określona w art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10168

Wydanie: 10168

Spis treści
Zamów abonament