Pełnomocnika można powołać i odwołać w każdej chwili
Przedsiębiorca nie musi sam podpisywać deklaracji podatkowych. Ma prawo wyznaczyć do tego odpowiednią osobę i zawiadomić o tym swój urząd skarbowy.
Chcę odwołać pełnomocnika, który w mojej firmie zajmował się sprawami ekonomiczno-finansowymi, i powołać nowego, żeby za mnie podpisywał wszystkie deklaracje do urzędu skarbowego. Jak właściwie sformułować odwołanie i wskazać nowego pełnomocnika? – pyta czytelnik.
W kwestiach dotyczących pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące pełnomocnictwa w postępowaniu podatkowym.
Pełnomocnik jest władny podpisać deklarację podatkową, jeżeli ma stosowne pełnomocnictwo do tej czynności. Zgodnie z art. 80a § 1 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) deklaracja może być podpisana przez pełnomocnika podatnika, płatnika lub inkasenta. Złożenie przez pełnomocnika podpisu na deklaracji podatkowej powoduje, że podatnik (płatnik czy inkasent) nie musi się na niej podpisywać.
Pełnomocnikiem może być każda osoba fizyczna, która ma pełną zdolność do czynności prawnych. Niekoniecznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta