Współczynnik do liczenia ekwiwalentu w 2015 r. to 21
Gdy pracownik nie zdąży wykorzystać urlopu przed rozwiązaniem umowy, należy mu się ekwiwalent. Odmiennie niż przy liczeniu pensji za urlop, z podstawy rachunków nie wyłącza się składników za okresy dłuższe niż miesiąc.
W dniu rozwiązania umowy prawo do urlopu wypoczynkowego w naturze przekształca się w prawo do ekwiwalentu pieniężnego. W tym dniu powinna nastąpić jego wypłata. Od tej daty rozpoczyna bieg termin przedawnienia roszczenia o ekwiwalent za nieprzedawnione dni urlopu (zob. wyrok Sądu Najwyższego z 29 marca 2001 r., I PKN 336/00, OSNP 2003/1/14).
Ustalając ekwiwalent za urlop, w podstawie jego wymiaru uwzględnia się wynagrodzenia i inne świadczenia ze stosunku pracy na zasadach określonych w rozporządzeniu MPiPS z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.). Odrzuca się jedynie te, które wymienia jego § 6.
Rozliczenie ekwiwalentem niewykorzystanego urlopu odnosi się do jego wymiaru ustalonego zgodnie z zasadą proporcjonalności – tj. dni wypoczynku należnych za rok bieżący oraz ewentualnego urlopu niewykorzystanego w latach ubiegłych.
Aby prawidłowo skalkulować kwotę świadczenia za wakacje, trzeba postępować w kolejności wskazanej >w ramce na str. 16.
Etapy rachunków
Aby ustalić wysokość ekwiwalentu urlopowego, należy kolejno:
Krok 1. Ustalić wymiar niewykorzystanego urlopu.
Krok 2. Przeliczyć urlop na godziny.
Krok 3. Wyodrębnić elementy wynagrodzenia wchodzące do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta