Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niekoniecznie w zgodzie z ustaleniami

09 lipca 2015 | Prawo pracy

Szef może się nie zgodzić na rozpoczęcie przez pracownika wakacji, jeśli zakłóciłoby to tok pracy. Nie ma znaczenia, 
że termin wolnego został z nim wcześniej uzgodniony.

Ani plan urlopów, ani wcześniejsze ustalenia dotyczące terminu wykorzystania wypoczynku nie mają takiej mocy, aby pracodawca musiał się ich bezwzględnie trzymać. W przewidzianych prawem okolicznościach szef może zmienić datę urlopu pracownika, a nawet odwołać go z niego.

Przesunięcie terminu urlopu jest zawsze możliwe za zgodą obu stron. Następuje to na zasadzie swobody umów, a kodeks pracy nie wprowadza tu żadnych szczególnych wymagań. Nie ma także znaczenia, kto – pracodawca czy pracownik – występuje z inicjatywą przesunięcia. W razie braku zgody szef może jednak narzucić swoją wolę, na co pozwala mu art. 164 § 2 k.p.

Z przepisu tego wynika, że jednostronna decyzja szefa o przesunięciu wolnego jest dopuszczalna z powodu jego szczególnych potrzeb, jeżeli nieobecność zatrudnionego spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy. Chodzi tu o przyczyny, których szef nie znał na dzień tworzenia planu urlopów lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10187

Wydanie: 10187

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament