Jak przenieść uprawnienia wspólnika
Jakie są te uwarunkowania:
- Taką ewentualność musi dopuszczać umowa danej spółki. W braku stosownych zapisów kontraktu zainteresowany nie opuści kręgu uczestników podmiotu, chyba że zapadnie decyzja (w formie uchwały) o zmianie umowy spółki polegająca na dodaniu postanowienia przewidującego taką opcję >patrz przykład 1 oraz wzór uchwały o zmianie umowy sp.j.
- Wszyscy pozostali wspólnicy wyrazili na to uprzednią pisemną zgodę, przy czym umowa danej spółki może wprowadzać odmienne uregulowania (np. wymóg uzyskania zgody tylko jednego wspólnika albo większości z nich) >patrz przykład 2 i 3. Istnieje także wariant określenia w kontrakcie podmiotu czasu, w którym nastąpi wyartykułowanie aprobaty na przeniesienie udziału lub zastrzeżenia warunku uzgodnienia jego nabywcy >patrz przykład 4. Niewyrażenie zaś zgody we wskazanym w umowie terminie skutkuje bezskutecznością zawieszoną do chwili wyrażenia akceptacji przez pozostałych uczestników spółki. Akceptacja wywołuje skutki prawne z chwilą wyrażenia aprobaty przez ostatniego ze wspólników. W przypadku odmowy natomiast bądź to przez podaną w umowie lub zakreśloną w art. 10 § 2 k.s.h. ich liczbę czynność prawna przeniesienia udziału jest nieważna >patrz przykład 5. Poza tym umowa może wprowadzać surowsze reguły dla wyartykułowania przedmiotowej zgody (np. formę aktu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta