Koszt wyżywienia przekroczy dietę
Delegowany, któremu pracodawca zapewnia posiłki podczas podróży służbowej, nie osiąga przychodu podlegającego opodatkowaniu, nawet jeśli ich wartość przekracza wysokość diety.
Chcemy zapewnić pracownikom pełne wyżywienie podczas delegacji. Jego koszt będzie jednak wyższy niż kwota diety. Jak podejść do kwoty przekroczenia – czy stanowi ona przychód pracownika, który trzeba opodatkować i oskładkować? – pyta czytelniczka.
W niedawnym orzeczeniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie – przeciwnie do licznych opinii organów skarbowych – wskazał, że nadwyżka ta nie jest opodatkowana (wyrok z 23 stycznia 2015 r., III SA/Wa 1111/14). Zdecydowanie odróżnił on wypłatę wyższej kwoty diety od rozliczania faktycznych kosztów poniesionych na wyżywienie. To drugie nie powinno być objęte podatkiem dochodowym nawet wówczas, gdy przekracza kwotę diety bądź jej części odpowiedniej do czasu trwania delegacji.
Krajowe wyjazdy
W odróżnieniu od diet wypłacanych przy zagranicznym wyjeździe, które są dość znaczne i zasadniczo wystarczają na pokrycie wyżywienia i ewentualne drobne wydatki, diety krajowe są względnie niskie >patrz tabelka. Oczywiście zawsze można próbować bronić jej wysokości tym, że zgodnie z § 7 ust. 1 rozporządzenia MPiPS z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta