Skutki zawarcia umowy po wygaśnięciu pełnomocnictwa
Jeżeli pełnomocnik po wygaśnięciu pełnomocnictwa dokona w imieniu mocodawcy czynności prawnej w granicach pierwotnego umocowania, czynność prawna jest ważna, chyba że druga strona o wygaśnięciu pełnomocnictwa wiedziała lub z łatwością mogła się dowiedzieć. Ustawodawca udziela bowiem silniejszej ochrony kontrahentowi mocodawcy, wprowadzając jako zasadę ważność dokonanej czynności. Ważna czynność prawna zgodnie z istotą pełnomocnictwa wywiera skutki bezpośrednio dla reprezentowanego.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 9 grudnia 2014 r., III CSK 27/14.
Powódka wystąpiła do sądu z powództwem o stwierdzenie nieważności umowy, na mocy której syn powódki, działając jako jej pełnomocnik, sprzedał nabywcom (pozwanym) lokal mieszkalny. Zarówno w pierwszej, jak i drugiej instancji sąd nie uwzględnił żądania powódki. U podłoża takiego rozstrzygnięcia legło ustalenie, że pełnomocnik powódki o odwołaniu pełnomocnictwa dowiedział się dopiero po zawarciu umowy sprzedaży lokalu, jak również fakt, że pozwani o tej czynności nie wiedzieli ani też nie mogli się o niej z łatwością dowiedzieć.
Powódka wniosła skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego, podnosząc między innymi, że pozwani powinni sobie zdawać sprawę z istotnego pokrzywdzenia interesów powódki, które wiązało się z zawarciem umowy. Wobec tego czynność powinna zostać uznana za nieważną z uwagi na sprzeczność z zasadami współżycia społecznego (art. 58 § 2 kodeksu cywilnego).
Sąd Najwyższy skargę oddalił. Wskazał, że z zebranego w sprawie materiału dowodowego wynika, że pozwani nie wiedzieli ani też nie mogli z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta