Rysunki mistrzów w Sopocie
Znakomite prace z XVI–XVIII wieku z lwowskiej kolekcji Szeptyckiego w Państwowej Galerii Sztuki.
To polska premiera: 170 prawie nikomu nieznanych prac z Muzeum Narodowego we Lwowie im. Andrzeja Szeptyckiego. Wystawa dla smakoszy rysunku ceniących klasyczny warsztat. Dla tych, dla których uprawianie sztuki łączy się z innymi umiejętnościami: techniczną maestrią, znawstwem anatomii, oddawaniem stanów emocjonalnych przez mowę ciała i mimikę.
Te przymioty straciły dziś na znaczeniu – jednak jeszcze wiek temu były w cenie, zwłaszcza u tradycjonalistów, takich jak arcybiskup Andrzej Szeptycki, metropolita lwowski i halicki.
Pełnił tę funkcję prawie pół wieku, w latach 1900–1944. Jako człowiek światły zgromadził imponującą kolekcję rysunku. W 1905 roku założył Fundację Muzeum Kościelne, której zasoby przekazał osiem lat później narodowi ukraińskiemu w darze. Wkrótce potem kolekcję podniesiono do rangi lwowskiego Muzeum Narodowego.
Pierwszy raz w Polsce
I oto po raz pierwszy mamy okazję się zapoznać z wyborami metropolity Szeptyckiego. Niewątpliwie miał upodobania mało awangardowe. Ale na szczęście nie do końca podzielał „oficjalne" gusty. Czasem pozwalał sobie na odważne,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta