Choroba nie zawsze z uzupełnioną podstawą świadczenia
Jeśli niezdolność do pracy z powodu grypy przypada tylko w dni wolne od zadań, nie wpływa to na prawo do zasiłku chorobowego.
Przyjmując wynagrodzenie do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, bywa, że pracownik uzyskał wynagrodzenie tylko za część miesiąca. Jeśli jego obniżenie wynika z zatrudnienia w trakcie miesiąca lub wskutek usprawiedliwionej nieobecności przez część miesiąca, zanim uwzględni się je z tego miesiąca w podstawie wymiaru zasiłku, trzeba je uzupełnić. Uzupełnienie oznacza ustalenie wynagrodzenia, jakie pracownik osiągnąłby, gdyby przepracował pełny miesiąc.
∑ Ustalamy podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla pracownika, który choruje od 25 czerwca 2015 r. Wątpliwości dotyczą przyjęcia do podstawy wymiaru wynagrodzenia za grudzień 2014 r. W tym miesiącu pracownik chorował od 25 do 28 grudnia 2014 r., choroba przypadała na dni wolne od pracy. Pracownik przepracował wszystkie obowiązujące go dni robocze i za ten miesiąc otrzymał pełne wynagrodzenie. W jaki sposób należy uzupełnić podstawę wymiaru zasiłku za grudzień 2014 r.? – pyta czytelnik.
W grudniu 2014 r. po przepracowaniu wszystkich obowiązujących w miesiącu dni roboczych pracownik otrzymał wynagrodzenie w pełnej wysokości, tak jakby nie chorował. Natomiast za dni choroby wypłacono mu wynagrodzenie/zasiłek chorobowy za dni, które obejmowały dni wolne od pracy. Ponieważ przepracował wszystkie dni robocze w tym miesiącu oraz nie obniżono mu wynagrodzenia w związku z usprawiedliwioną nieobecnością w pracy (chorobą), wynagrodzenia za ten...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta