Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co zrobić z majątkiem spółki

10 lipca 2015 | Prawo w biznesie | Jarosław Kamiński
Jarosław
 Kamiński
źródło: materiały prasowe
Jarosław
 Kamiński

W razie ujawnienia po wykreśleniu spółki akcyjnej z rejestru przedsiębiorców majątku nieobjętego likwidacją, stosuje się w drodze analogii przepisy Kodeksu spółek handlowych dotyczące likwidacji spółki akcyjnej w organizacji.

Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 3 grudnia 2014 r. (III CZP 90/14).

Upadłość Banku Komercyjnego SA została ogłoszona 11 stycznia 1995 r. Na podstawie postanowienia sądu okręgowego z 23 lutego 2009 r. stwierdzającego ukończenie postępowania upadłościowego spółka została wykreślona z rejestru przedsiębiorców KRS. Po wykreśleniu okazało się jednak, że na prowadzonym przez NBP rachunku banku znajdują się środki pieniężne nieobjęte postępowaniem upadłościowym. Byli akcjonariusze banku zwrócili się do sądu okręgowego z wnioskiem o wypłacenie im tych środków.

Oddalając ich wniosek, sąd I instancji, powołując się na art. 221 § 1 i 2 w zw. z art. 233 rozporządzenia prezydenta RP z 24 października 1934 r. – Prawo upadłościowe, wskazał, że z dniem prawomocnego zakończenia postępowania upadłościowego upadły odzyskuje prawo rozporządzania swoim majątkiem, a syndyk jest mu obowiązany wydać oprócz majątku także księgi, korespondencję oraz dokumenty. Wnioskodawcy nie są upadłym bankiem, lecz mają jedynie status akcjonariuszy upadłego, stąd ich wniosek o wypłatę przypadających upadłemu bankowi środków pieniężnych podlegał oddaleniu jako pozbawiony podstaw.

Akcjonariusze wnieśli zażalenie, wskazując na naruszenie przepisów prawa upadłościowego przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10188

Wydanie: 10188

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Nauka i szkolnictwo

Zamów abonament