Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak przedsiębiorca może zebrać pieniądze na prowadzenie procesów

10 lipca 2015 | Prawo w biznesie | Marek Jeżewski
Marek 
Jeżewski
źródło: materiały prasowe
Marek 
Jeżewski

Podstawową zaletą finansowania postępowań sądowych przez osoby trzecie jest zwiększenie dostępności do sądu większej liczby firm. Bez takiego wsparcia poszkodowany nie zrealizowałby swojego roszczenia. Jednocześnie finansujący działa na własne ryzyko, ale w przypadku wygranej jest uprawniony do pobrania relatywnie wysokiej prowizji.

Wysokie koszty postępowań sądowych czy arbitrażowych nie muszą stanowić przeszkody w dochodzeniu praw przez przedsiębiorców. Sytuacja, w której poszkodowany przedsiębiorca nie ma możliwości obrony swoich praw, naruszonych czy to przez organ publiczny, czy przez innego przedsiębiorcę, prowadzi do niedopuszczalnego podwójnego poszkodowania. Przedsiębiorca, który w wyniku, na przykład, naruszenia umowy, poniesie stratę uniemożliwiającą mu prowadzenie sporu, będzie zmuszony do zrezygnowania ze swojego roszczenia, a w najlepszym przypadku zawarcia niekorzystnej ugody.

Jednocześnie, niekiedy roszczenia takie są na tyle powszechne, że brak środków na prowadzenie sporu jest jedyną przeszkodą w uzyskaniu odpowiedniej gratyfikacji. To takie przypadki zrodziły ideę litigation funding, czyli nowej formy inwestowania kapitału, której efektem jest wsparcie dla tych przedsiębiorców, którzy nie dysponują funduszami na prowadzenie sporów sądowych czy arbitrażowych >patrz ramka.

Czym jest litigation funding

Strona trzecia, zazwyczaj fundusz private equity, podejmuje się sfinansowania – częściowo lub w całości – kosztów postępowania dochodzenia roszczenia przez osobę uprawnioną. W zamian, po zakończeniu postępowania, nalicza stosowne wynagrodzenie (najczęściej jest to około od 30 do 50 proc. zasądzonej kwoty, określona wielokrotność kwoty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10188

Wydanie: 10188

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Nauka i szkolnictwo

Zamów abonament