Kredyt, akcje czy obligacje?
Kapitał dłużny w postaci tradycyjnego kredytu bankowego czy finansowanie przez rynki kapitałowe w formie emisji akcji lub obligacji – co jest lepsze? O to pytają najczęściej zarządy i dyrektorzy małych i średnich przedsiębiorstw. Wszystkie z tych form pozyskania kapitałów mają zalety i wady. Jakie one są?
Kredyt bankowy należy do podstawowych źródeł finansowania małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Jego zaletą jest dostosowanie produktów bankowych do wielkości i charakteru działalności firmy. Szczególnie interesujący jest sektor MŚP. Banki coraz częściej tworzą produkty skierowane do tej grupy firm. Kredyt poza tradycyjnymi celami – najczęściej na zakup lub budowę środków trwałych – daje im również możliwość zrealizowania złożonych inwestycji, np. w formie finansowania danego projektu (project finance). Ponadto w trakcie ubiegania się o środki z banku firma automatycznie uzyskuje niezależną opinię kredytodawcy o przedsięwzięciu, co daje jej możliwość dokonania korekt w założeniach biznesowych lub podjęcia decyzji o rezygnacji z przedsięwzięcia.
Kredyt, ale nie dla wszystkich
Z kredytu bankowego nie mogą skorzystać firmy działające krótko lub niemające twardych zabezpieczeń rzeczowych czy poręczeń, o których decyduje bank. Niejednokrotnie proces rozpatrywania wniosków kredytowych jest długotrwały, a zbieranie dokumentacji czy ustanawianie zabezpieczeń bywa skomplikowane. Bank pobiera prowizje i opłaty związane z kredytem (przygotowawcze, za rozpatrzenie wniosku, udzielenie kredytu czy z tytułu wcześniejszej spłaty lub aneksów). Oprocentowanie kredytu zależy od wielu czynników: wielkości firmy, okresu kredytowania czy zabezpieczeń....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta