Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Recykling umów śmieciowych

05 sierpnia 2015 | Prawo
źródło: materiały prasowe

Nie można utożsamiać umów cywilnoprawnych 
z niegodnymi warunkami pracy. To nie od rodzaju umowy zależy, czy zatrudniony jest godziwie wynagradzany i ubezpieczony – zauważa ekspert.

Umowa o pracę jest umową cywilnoprawną! Dowodzi tego treść art. 300 kodeksu pracy, który w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy nakazuje do stosunku pracy stosować odpowiednio... przepisy kodeksu cywilnego. Historycznie rzecz ujmując, umowa o pracę wywodzi się wprost z cywilnoprawnej umowy najmu, takiej samej, jaką stosujemy do mieszkania, tylko że przedmiotem najmu jest praca człowieka, a nie lokal. Czynszem jest wynagrodzenie, wynajmującym – pracownik, a najemcą pracodawca (dawniej fabrykant czy właściciel ziemski). Niebędący właścicielami kapitału ani ziemi ludzie od dawna najmowali się do pracy. Dlatego do dziś używa się potocznie sformułowań praca najemna czy pracownik najemny. Stosunek pracy oczywiście różni się od innych umów cywilnoprawnych (od zlecenia czy umowy o dzieło). W swej naturze ma jednak charakter wzajemnego dwustronnego zobowiązania: coś za coś, dla którego nie wymyślono od czasów starożytnego Rzymu lepszej metody niż cywilistyczna, chyba że mówimy o pracy przymusowej.

Wolność za Napoleona

W Kodeksie Napoleona z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10210

Wydanie: 10210

Spis treści
Zamów abonament