Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Menedżer zastąpił kierownika

05 sierpnia 2015 | Ekonomia
Globalizacja firm zwiększa popyt na angielski
źródło: Rzeczpospolita
Globalizacja firm zwiększa popyt na angielski

Na wizytówkach i w ofertach pracy przybywa angielskich nazw stanowisk. To efekt globalizacji, ale i kwestia prestiżu.

Anita Błaszczak

Przedstawiciele branży reklamowej przyznają, że na wizytówkach rzadko widzą polskie nazwy stanowisk. Reklama i marketing od lat 90. XX wieku jest zdominowana przez anglojęzyczną terminologię. Podobnie jest na rynku nowych technologii, zwłaszcza firm związanych z mediami społecznościowymi, określanymi często jako social media.

Potwierdza to analiza wyszukiwarki ofert pracy Adzuna, która wykazała wyraźną preferencję pracodawców do używania angielskich nazw stanowisk lub tworzenia całego opisu stanowiska w języku angielskim. – Hasło „social media" pojawia się w ofertach pracy trzykrotnie częściej niż „media społecznościowe". Natomiast „digital marketing" oraz „new media" występują w ogłoszeniach nawet pięć razy częściej niż „marketing cyfrowy" i „nowe media" – wylicza Hanna Piotrowska z Adzuny.

Język nie nadąża

Ten trend dostrzegają też przedstawiciele firm rekrutacyjnych, określani często z angielska jako head hunterzy. Katarzyna Borowczyk, menedżer w Bigram Personnel Consulting, ocenia, że to naturalne zjawisko w globalnych korporacjach, gdzie pracownicy funkcjonują i awansują w ramach międzynarodowych struktur. Z kolei w IT czy w finansach polskie nazewnictwo nie zawsze nadąża za rozwojem rynku – jak np. w przypadku specjalistów compliance czy Web developerów.

Agnieszka Bieniak, HR Director w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10210

Wydanie: 10210

Spis treści
Zamów abonament