Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak oszacować szkodę gospodarczą

07 sierpnia 2015 | Prawo w biznesie | Adam Markiewicz
Adam Markiewicz
autor zdjęcia: M P
źródło: Rzeczpospolita
Adam Markiewicz

Jednym z trzech warunków koniecznych do wystąpienia odpowiedzialności przedsiębiorcy pozwanego w procesie cywilnym jest wystąpienie szkody dającej się ująć w wymiarze pieniężnym.

W sporach gospodarczych wymiar szkody ustalany jest na dwóch poziomach:

- szkody rzeczywistej (łac. damnum emergens), obejmującej faktycznie poniesione przez poszkodowanego wydatki i/lub koszty zawinione przez drugą stronę;

- utraconych korzyści (łac. lucrum cessans), tj. korzyści, których poszkodowany się spodziewał, ale nie osiągnął, ponieważ z winy pozwanego nastąpiły okoliczności obiektywnie uniemożliwiające ich uzyskanie.

Faktycznie poniesione wydatki lub koszty

Ustalanie wymiaru szkody rzeczywistej w praktyce opiera się na powołaniu i zestawieniu faktycznych wydatków/kosztów poniesionych przez poszkodowanego przedsiębiorcę, które mogą przybierać wiele postaci: kosztów związanych z realizacją kontraktów lub wydatków kapitałowych związanych z inwestycją (np. nabyciem przedsiębiorstwa) czy też kosztów usunięcia konsekwencji działań pozwanego.

Szkoda rzeczywista nie podlega oszacowaniu, ale poniesione przez poszkodowanego nakłady muszą spełnić zazwyczaj kilka warunków, aby kwalifikować się jako podstawa ustalenia wymiaru szkody, m.in.:

- muszą być powiązane z kontraktem handlowym i/lub inwestycją oraz poszkodowanym jako jedną ze stron umowy (np. koszty przygotowawcze, koszty marketingowe, koszty pracy i szkoleń, wkłady kapitałowe, udzielone pożyczki, koszty odsetek, wartość wniesionych do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10212

Wydanie: 10212

Spis treści
Zamów abonament