Posłowie rozdają prezenty
Banki zapłacą słoną cenę za udzielanie kredytów walutowych. Ostateczny kształt ustawy o pomocy dla frankowiczów nie jest jednak przesądzony.
Monika KrzeŚniak-Sajewicz
Przegłosowana przez Sejm ustawa, obciążająca banki wyższymi kosztami przewalutowania kredytów wywołała drastyczny spadek kursów bankowych akcji. Posłowie przyjęli ważną poprawkę, według której bank ma umarzać 90 proc. różnicy pomiędzy wartością kredytu po przewalutowaniu a kwotą zadłużenia, jaką posiadałby w tym momencie kredytobiorca, gdyby w przeszłości zawarł z bankiem umowę o kredyt w polskich złotych, a nie w walucie obcej. W pierwotnym projekcie bank miał umarzać połowę tej kwoty.
Zmiana ta oznacza niemal podwojenie kosztów jakie poniosą banki w porównaniu z pierwotnym projektem ustawy. - Dla sektora bankowego oznacza to koszt rzędu 15 miliardów złotych, co skonsumuje 8-9 proc. kapitałów, jednak w przypadku takich banków jak Getin Noble, Millennium czy BPH efekt będzie silniejszy i pochłonie około 20 proc. funduszy własnych – szacuje Tomasz Bursa, wiceprezes OPTI TFI. Analitycy DM TRIGON szacują, że może to być łącznie nawet 19 miliardów złotych.
W najgorszej sytuacji znalazły się banki, które mają najwięcej frankowych kredytów w portfelu. Według wyliczeń analityków DM BZ WBK w przypadku Getin Noble Banku strata z tego tytułu może wynieść aż 125 proc. prognozowanego zysku banku w 2016 roku,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta